Zasadność wprowadzenia zasad....

Wyobraź sobie, że jesteś na ruchliwej ulicy w Rzymie, prowadzisz samochód, próbujesz przejechać przez skrzyżowanie a tam...każdy jedzie jak chce, nie obowiązują zasady ruchu drogowego. Wszyscy jadą w tym samym czasie; skutery i samochody trąbią, przepychają się, a Ty nie potrafisz ruszyć z miejsca. Jesteś oszołomiony zachowaniem mieszkańców miasta i brakiem jakichkolwiek zasad ruchu drogowego....

...jak byś się czuł? Bezpiecznie? Pewny siebie?

...raczej nie !

Wyobraź sobie, że jesteś w restauracji...a wokół Ciebie każdy zachowuje się jak chce....jeden krzyczy głośno, inny je palcami, jeszcze ktoś rzuca kotletem w kucharza...

...jak byś się czuł w takim miejscu? Bepiecznie? Pewny siebie? Czy zjadłbyś spokojnie posiłek?

...raczej nie!

Zasady są nam potrzebne aby wiedzieć jak się zachowywać w różnych sytuacjach, by czuć się bezpiecznie i komfortowo.

A teraz wyobraź sobie dziecko, które nie ma określonych zasad i norm w codziennym życiu....pomyśl...jak może się zachowywać lub jak może się czuć takie dziecko?

Czy czuje się bezpiecznie? Czy jego zachowanie nie przypomina Ci ruchliwej ulicy w Rzymie....chaosu?

Zasady są ważne. Każdy z nas potrzebuje zasad. Zasad bezpieczeństwa, zasad ruchu drowego, zasad zachowywania się przy stole, kultury osobistej. Można by długo wymieniać.

Nasze dzieci tym bardziej potrzebują zasad ...przecież jeszcze nie znają otaczającego świata. Ustalenie zasad pomoże nam rodzicom i dzieciom odkrywać bezpiecznie świat i wpajać dzieciom wartości.

Krok po kroku jak się za to zabrać:

  • Zasady ustalają rodzice. Rodzice mogą uwzględnić prośby dzieci, ale ostatecznie to rodzice ustalają zasady.
  • Są zasady, które nie podlegają dyskusji ani negocjacji, te które dotyczą bezpieczeństwa.

  • Zasady to forma zapisanego dokumentu nawet dla dziecka, które jeszcze nie potrafi czytać (przeczytaj kilka razy zbiór zasad dziecku- niebawem będzie je recytować).
  • Nie zasypujemy dziecka zasadmi. Na początek wybieramy kilka najistotniejszych zasad na których nam najbardziej zależy.
  • Od zasad można zrobić wyjątki, ale każde odejście od zasady należy omówć oddzielnie i uzasadnić dlaczego w tej wyjątkowej sytuacji zgadzamy się na odstępstwo.
  • Zbiór zasad zmienia się z wiekiem dzieckia- zasada bezpieczeństwa: „ przez ulicę przechodzimy za rękę z dorosłym” wkrótce zmieni się na: „ze szkoły wracamy rowerem tylko po ścieżkach rowerowych” lub później „samochodu rodziców używamy tylko za ich zgodą”:)
  • Można wprowadzać czasowe zmiany zasad np. na czas ferii czy wakacji, wtedy należy porozmawiać o tym z dzieckiem, na jaki okres i dlaczego modydfikujemy zasady.

ZASAD PRZESTRZEGAJĄ WSZYSCY DOMOWNICY!

Jeśli jedną z naszych zasad jest wspólny posiłek bez telefonu, dotyczy ona również dorosłych.

Jesli my dorośli nie będziemy przestrzegać ustalonych zasad a będziemy wymagać i egzekwować przestrzegania zasad od dzieci to z całą pewnością przeżyjemy rozczarowanie i stwierdzimy: „ U nas zasady nie działają”.

Powodzenie lub niepowodzenie wprowadzania i przestrzegania zasad zależy od nas dorosłych!

Elżbieta Banaś-Pasławska